Proč zářivka nahrazuje klasické žárovky
Vynález žárovky lidem v mnohém usnadnil práci. Už nebylo potřeba svítit svíčkami či plamenem z krbu, kdy obojí bylo nebezpečné jednak rizikem vzniku požáru a jednak tím, že ze vzduchu bral kyslík a vypouštěl škodlivé plyny, což především v uzavřených místnostech vedlo ke vzniku dýchacích potíží, především u dětí.
Žárovky však představovaly něco nového. Jednalo se o čistý a bezpečný zdroj světla, který nezamořoval své okolí. Navíc nebylo třeba hlídat, zda svíce nedohořívá či pravidelně přikládat do krbu. Bez nadsázky lze říci, že způsobil revoluci.
Jak šla léta, původní návrh se samozřejmě stále vylepšoval. A jedním z posledních výkřiků tohoto vývoje je úsporná zářivka. Jak již její jméno napovídá, její hlavní předností je, že ke svému provozu potřebuje méně elektrické energie.
To je dobré ze dvou důvodů. Jedním z nich, a pro běžného člověka asi tím nejdůležitějším, je úspora peněz. Přeci jen, čím méně spotřebujeme elektrické energie, tím méně za ni zaplatíme. A to je pro každého člověka velmi solidní argument.
Druhým důvodem, proč je nižší spotřeba energie dobrá zpráva, je to, že bude potřeba vyrobit méně elektřiny. Tím pádem bude potřeba méně uhlí (a co si budeme povídat, klasické tepelné elektrárny u nás stále vyrábějí největší množství elektrické energie), což samozřejmě jednak šetří vzácný neobnovitelný zdroj, a navíc to i prospívá přírodě.
Zdálo by se tedy, že bychom už na klasickou žárovku neměli prakticky narazit. A v mnohých obchodech a jiných veřejných budovách tomu tak je. Ovšem když přijdete k někomu do domu, s velkou pravděpodobností uvidíte všude klasické žárovky. Proč takový odpor k zářivkám, když jsou tak úsporné?
Jejich použití pro domácnost má několik háčků. Jedním z nich je samotná podoba světla. Zatímco žárovka vyzařuje „teplé“, žluté světlo, u zářivky spíš najdeme „studené“ modré, které nám zkrátka není tak sympatické. A není ani tak dobré pro naše oči.
Další vadou zářivek je to, že zatímco žárovky svítí plným jasem okamžitě po stisknutí vypínačem, zářivkám chvíli trvá, než dosáhnou plného výkonu. V některých případech jde až o 10 minut, a to se zkrátka v případě, že jdete třeba jen rychle na toaletu, opravdu nevyplatí.
Proto, ač mají mnoho výhod, včetně podpory Evropské Unie, v našich domácnostech zářivky stále prohrávají svůj boj s žárovkami. Možná se to změní, až se podaří odstranit výše zmíněné vady. Naše peněženky i příroda si to zaslouží.