Skryté nebezpečí vzácných chorob
Změna politického systému v roce 1989 znamenala také konec platnosti Československých státních norem (ČSN), které byly poměrně přísné co do složení a výrobních postupů prodávaných potravin. Na trhu se začaly objevovat levné náhražky kvalitních potravin, kde byl například živočišný tuk nahrazován nekvalitním rostlinným. Souběžně s tím se objevovaly reklamy o škodlivosti živočišných tuků a člověk měl pocit, že máslo, sádlo a plnotučné mléko jsou stejně nebezpečné jako arsen či cyankáli. Výrobci začali potraviny „vylepšovat“ barvivy a do většiny produktů začali přidávat konzervanty, které zajišťují potravinám dlouhou dobu spotřeby. Bylo jen otázkou času, kdy se nový životní styl začne projevovat na zdravotním stavu obyvatel.
Podle sdělení Světové zdravotnické organizace došlo za posledních třicet let k nárůstu počtu autoimunitních chorob. Jde o velice zákeřná onemocnění, která bývají zpočátku nesnadno diagnostikovatelná. Tyto choroby totiž „útočí“ zevnitř proti vlastnímu organismu, který považují za vetřelce. Některé z nemocí jsou velmi vzácné a díky malému počtu pacientů nebyl dosud objeven účinný lék.
Mezi vážné autoimunitní choroby patří:
Revmatoidní artritida, je závažné zánětlivé onemocnění kloubů či páteře, které může postihnout i vnitřní orgány. Přibývá bohužel počet dětských pacientů s juvenilní chronickou artritidou.
Myasthenia gravis, je závažné postižení nervosvalového přenosu, díky kterému je pacient neschopen ovládat příčně pruhované svalstvo. V lehčích případech jde o postižení jednoho či několika svalů. V těžších případech pacient přestává mluvit, špatně polyká a bez léčby může zemřít na disfunkci dýchacích svalů.
Crohnova choroba, je zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které nejčastěji postihuje spojení tlustého a tenkého střeva.
Psoriáza (lupénka), je zánětlivé onemocnění kůže.
Celiakie, je nevyléčitelné onemocnění, kdy pacient trpí nesnášenlivostí lepku. Díky působení lepku dochází k poškození stěn tenkého střeva.
Roztroušená skleróza, je chronické onemocnění imunitního systému, při kterém organismus napadá centrální nervovou soustavu.